دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

➆ مبانی تربیت عرفانی مسیحی

 
تاریخ انتشار: 1400/12/24    تعداد بازدید: 39

➆ مبانی تربیت عرفانی مسیحی

17 اسفند 1400 دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب قم هفتمین نشست خود را با عنوان «مبانی تربیت عرفانی مسیحی» برگزار کرد.

لینک دانلود نشست بصورت کامل

 

17 اسفند 1400 دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب قم هفتمین نشست خود را با عنوان «مبانی تربیت عرفانی مسیحی» برگزار کرد. سخنران میهمان این نشست دکتر پولس مطر، استاد الهیات معنوی دانشگاه کسلیک لبنان بود. دکتر پولس مطر در ابتدا از زحمات این دانشکده برای ایجاد فرصت‌هایی جهت گفتگو و تبادل نظر علمی تشکر و قدردانی کرد. وی سخنان خود را با تعریف عرفان مسیحی و وجه تمایز آن با سایر انواع عرفان آغاز کرد. «هدف زندگی عارفانه مسیحی فرار از دیگران نیست، بلکه انگیزه اصلی تجربه محبت بی‌واسطه عیسی مسیح و اتحاد با خدا، در خدمت دوست داشتن همسایه است... این دعوتی عام است... همه مسیحیان با فیض حاصل از آیین فیض‌بخش تعمید به خداگونگی دعوت شده‌اند».
ایشان سپس به بررسی عوامل شکل‌گیری عرفان مسیحی پرداخته و «میل به تجربه بی‌واسطه محبت عیسی مسیح و پیروانش، حرکت بر اساس دستورات انجیل و تجرد کامل از خواسته‌های زمینی در راه رسیدن به ملکوت آسمانی»، را در کنار دو عامل تاریخیِ «آزار و شکنجه مسیحیان در زمان امپراطور داکیوس» و «ورود به مسیحیت برای راه‌یافتن به مناسبات سیاسی و قدرت در زمان امپراطور قسطنطین» را زمینه‌ساز اصلی شکل‌گیری زندگی سالکانه دانست.
پس از بیان این مقدمه، ایشان به تبیین مبانی تربیت عرفانی مسیحی پرداختند. مبنای اصلی تربیت عرفانی مسیحی به اعتقاد دکتر پولس مطر برقراری ارتباط شخصی با مسیح است که از طریق آیین‌های فیض‌بخش حاصل می‌شود. «عرفان در معنای مسیحی، نمی‌تواند جز از طریق عیسی مسیح باشد، چرا که ما ایمان داریم که طبیعت بشری در اوست که با کلمه خدا اتحادی اقنومی یافته است، پس خداگونگی برای آنانی است که با سرورمان مسیح متحد می‌شوند... و از این طریق است که انسان به صفات الهی و به اخلاق الهی زیبنده خواهد شد». برای رسیدن به چنین جایگاهی لازم است عارف سه طریق «تطهیر»، «استناره» و «اتحاد» را طی کند. در این مراحل، عارف «ایمان»، «امید» و «محبت» را که از فضیلت‌های الهی هستند در خود پرورش می‌دهد. این سه از ارکان اصلی تربیت عرفانی مسیحی هستند.
دکتر پولس مطر در ادامه از تجربه عرفانی قدیس اسحاق سریانی، شیخ روحانی یوحنا دلیاتی و سنت ترزای آویلایی شاهد مثال آوردند و در انتها به گفتگو و پرسش و پاسخ با حاضرین ایرانی، عراقی و لبنانی در این دیدار نشستند.

 

 


کلمات کلیدی : گزارش, تربیت عرفانی, مسیحیت

نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.