دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

ترجمه کتاب زن/بوم شناسی (Gyn/Ecology) به همراه مقدمه تحلیلی

 
تاریخ انتشار: 1395/05/30    تعداد بازدید: 648

ترجمه کتاب زن/بوم شناسی (Gyn/Ecology) به همراه مقدمه تحلیلی

جلسه دفـاع از پایان نامه دفاعیه کارشناسی ارشد با عنوان ترجمه کتاب زن/بوم شناسی (Gyn/Ecology) به همراه مقدمه تحلیلی در گروه ادیان غیرابراهیمی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده ادیان برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در این جلسه که سه شنبه 19 مرداد در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر مهدی لک زائی به عنوان استاد راهنما، دکتر باقر طالبی دارابی، استاد مشاور و  محمدصادق ابوطالبی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو سمیرا عبدالرحیم خباز از پایان نامه اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:

شاکله اصلی پژوهش حاضر بر نگاه به زن و جایگاهش از نظر مری دالی یکی از پیشگامان مطالعات مربوط به دین، فمینیسم و مقایسه نگاه وی با جایگاه، نقش زن در خاور دور و نیز محیط‌زیست است، امروزه این شعار بسیار مطرح می‌‌شود که هرگاه به زنان و شیوه‌های زندگی زنانه در جامعه التفات بیشتری شود و به‌صورت بخشی از حیات همگانی درآید، جهان برای ما مکانی امن‌تر انسانی‌تر خواهد بود. همان نحوه فکر و رفتاری که زنان را بی‌ارزش کرده، تحت سلطه درمی‌آورد و مورد استثمار قرار می‌دهد، در مواجهه با طبیعت نیز به کار گرفته‌شده است. اینکه آیا جایگاه زنان با ظهور پدرسالاری تنزل یافته و این نزول باعث چه معضلاتی شده است از مسائلی است که مری دالی در کتابش (زن/بوم شناسی) به بررسی آن می‌پردازد. ضمن مقایسه نگاه مری دالی به زن که برآمده از دیدگاه مسیحی اوست، در مقدمه این رساله به بررسی جایگاه و وضعیت زن در خاور دور و دیدگاه‌های کنفوسیوس، لائوزه پرداخته‌شده است. نگاه ادیان شرق به‌ویژه خاور دور به طبیعت نیز موردتوجه این رساله است. در این مقاله نگاه ادیان شرق (به‌ویژه لائوزه و کنفوسیوس به‌عنوان تأثیرگذارترین متفکران چینی) به زن بررسی می‌شود. همچنین پاسخ به این سؤال که آیا مردسالاری ادیان ابراهیمی در فرهنگ چین نیز حاکم است؟ کنفوسیوس و لائوزه رابطه زن و مرد را چگونه تعریف می‌کنند؟ آیا دیدگاه طبیعت‌محور موجب اعتلای مقام زن است؟ آیا نگاه کنفوسیوس به آسمان به معنای چشم‌پوشی از زمین و زن نیست؟

واژگان کلیدی: زن، محیط ‌زیست، مادر سالاری، پدرسالاری، فمینیسم، دائو، کنفوسیوسنظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز