دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

بررسی مقایسه ای ماهیت ایمان از دیدگاه صاحب کتاب حقایق الایمان و قاضی عبدالجبار

 
تاریخ انتشار: 1395/05/28    تعداد بازدید: 486

بررسی مقایسه ای ماهیت ایمان از دیدگاه صاحب کتاب حقایق الایمان و قاضی عبدالجبار

جلسه دفـاع از پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان بررسی مقایسه ای ماهیت ایمان از دیدگاه صاحب کتاب حقایق الایمان و قاضی عبدالجبار در گروه دین شناسی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده ادیان برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در این جلسه که یکشنبه 16 خرداد در سالن کنفرانس امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر محمد جاودان به عنوان استاد راهنما، حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی جعفرطیاری، استاد مشاور و حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید ملک مکان در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو احمد شعبانی راد از پایان نامه اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان نامه آمده است:

از نگاه دین، سعادت واقعی به مومنان اختصاص دارد و ایمان مهمترین ویژگی دین‌داران است. بنابراین تعریف ایمان و ویژگی‌های آن، در شناخت عامل اصلی سعادت از نگاه دین، مهم و ضروری است. موضوع ایمان و برداشت های مختلف از آن، از قرن های نخست ظهور اسلام یکی از مهمترین موضوعات مورد اختلاف و نزاع و عامل پیدایش مکاتب مختلف اسلامی بوده است و می باشد. در این نوشتار تلاش شده است ماهیت ایمان از دیدگاه دو تن از اندیشمندان برجسته شیعه و معتزله، تبیین و مقایسه و امتیازات، اشتراکات و زمینه اشتراک و امتیاز دیدگاه های ایشان در این باب معرفی شود. صاحب حقایق‌الایمان که یکی از اندیشمندان برجسته شیعه است، ماهیت ایمان را یقین منطقی (یقین ثابت جازم) تعریف می کند به شرط آن که با انکار همراه نباشد و در نگاه ایشان عمل از حیطه مفهومی ایمان خارج است. در اندیشه ایشان حقیقت ایمان قابل افزایش و کاهش نیست و کفر بعد از ایمان هم ناممکن است. متعلقات ایمان نیز در نظرگاه این اندیشمند شیعی، همان اصول پنج گانه شیعه (توحید، نبوت، عدل، امامت و معاد) است. از سوی دیگر قاضی عبدالجبار، معتقد است، عمل نقش مهمی در جایگاه ایمان دارد. به اعتقاد این اندیشمند برجسته معتزلی ایمان شامل انجام واجبات و مستحبات و ترک محرمات است که شامل اقرار لسانی هم می‌شود. امکان زیادت و نقصان و کفر بعد از ایمان نیز بر اساس تعریف قاضی عبدالجبار از ایمان ممکن است. متعلقات ایمان و اصول ایمانی هم از منظر ایشان همچون دیگر اندیشمندان معتزله شامل، توحید، عدل، وعد و وعید، منزله بین المنزلتین و امر به معروف و نهی از منکر است.

واژگان کلیدی:

ایمان، کفر، تصدیق، فسق، مرتکب کبیره، صاحب حقایق‌الایمان، قاضی عبدالجبار.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز