دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

مبانی نظری افراط گرایی، تکفیر و خشونت مذهبی در جهان اسلام (با تأکید بر سلفیه جهادی)

 
تاریخ انتشار: 1398/03/30    تعداد بازدید: 1081

مبانی نظری افراط گرایی، تکفیر و خشونت مذهبی در جهان اسلام (با تأکید بر سلفیه جهادی)

جلسه دفـاع از رساله دکتری با عنوان مبانی نظری افراط گرایی، تکفیر و خشونت مذهبی در جهان اسلام (با تأکید بر سلفیه جهادی) در گروه دین‌پژوهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده ادیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که مورخ 29 بهمن 97 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر مهدی فرمانیان به‌ عنوان استاد راهنما، دکتر باقر طالبی دارابی و دکتر امداد توران اساتید مشاور و دکتر علی آقانوری، دکتر محمدجاودان و دکتر حمیدرضا شریعتمداری   در جایگاه اساتید داور برگزار شد دانشجو سیداصغر موسوی از رساله‌اش دفاع کرد.

در چکیده این رساله آمده است:

یکی از مهم‌ترین معضلاتی که در حال حاضر جهان اسلام گرفتار آن است، پدیده افراط‌ گرایی، تکفیر و خشونت مذهبی است. در شرایط فعلی جهان اسلام، جریان سلفیه جهادی، بیشترین نقش را در ایجاد ناامنی و خشونت در کشورهای اسلامی و گسترش اسلام‌هراسی در جهان دارد. پیش فرض مسلّم این تحقیق آن است  که این جریان، واجد مبانی نظری‌ مشخصی است که پشتوانه و توجیه کننده اقدامات خشونت‌آمیز و فعالیت‌های تروریستی آن به حساب می‌آید. مسئله اساسی این تحقیق آن است که این جریان با تکیه بر چه مبانی نظری‌ای  دست به افراط‌گرایی، تکفیر و خشونت مذهبی می زند؟ شناخت دقیق مبانی نظری افراط‌گرایی، تکفیر و خشونت مذهبی در اندیشه این جریان، زمینه نقد علمی و مواجهه فرهنگی با آن را فراهم می‌کند.

منابع مهم اندیشه سلفیه جهادی افکار ابوالاعلی مودودی، سید قطب، محمد عبدالسلام فرج، صالح سریه، شکری مصطفی، عبدالله عزّام، سید امام شریف، ابومصعب سوری، ابومحمد مَقدسی، ابوقتاده فلسطینی، ایمن الظواهری، ابومصعب زرقاوی و برخی دیگر است. مطالعه و بررسی آثار و سخنان این افراد نشان می‌دهد، مهمترین مبانی نظری این جریان که منجر به افراط‌گرایی، تکفیر و خشونت مذهبی در آنها گردیده، چهار مبنای عمده است: 1ـ حاکمان فعلی کشورهای اسلامی، کافر و مرتدند. 2ـ جوامع و کشورهای اسلامی، جاهلی و دارالحربند. 3ـ تنها راه برپایی حکومت اسلامی، جهاد مسلّحانه است. 4ـ دمکراسی، کفر و شرک است و تنها مدل مشروع حکومت، خلافت اسلامی است. افراد مذکور هر کدام بخشی ازین مبانی را مورد توجّه و تاکید قرار داده‌اند که برایند و ماحصل افکار آنها در کنار هم، ظهور پدیده‌ القاعده و داعش است. مبانی مذکور پس از گزارش و توصیف، در حد مجال و بضاعت، مورد نقد و ارزیابی قرار گرفت. نتیجه این بود که هر چهار مبنای مورد بحث، بر اساس مبانی فقهی و کلامی اهل سنت، قابل نقد و خدشه‌اند و نمی‌توان آنها را به کتاب و سنت نسبت داد. روش این تحقیق، توصیفی تحلیلی است و قلمرو جغرافیایی آن عمدتا کشورهای مصر، سوریه، عراق و افغانستان است.

واژه‌های کلیدی: افراط‌گرایی، تکفیر، خشونت مذهبی و سلفیه جهادینظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز