دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

ارتباط علم و دین در عصر تکثر آگاهی: پژوهشی در باب ربط و نسبت بحران معنا با عقلانیت

 
تاریخ انتشار: 1397/03/01    تعداد بازدید: 439

جلسه دفـاع از رساله دکتری با عنوان ارتیاط علم و دین در عصر تکثر آگاهی:پژوهشی در باب ریط و نسیت بحران معنا با عقلانیت در گروه دین‌پژوهی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده ادیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که دوشنبه 31 اردیبهشت 97 در سالن کنفرانس امام موسی صدردانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر لیوالقاسم فنائی به‌ عنوان استاد راهنما، دکتر مهدی لک زائی، استاد مشاور و دکتر بیژن عبدالکریمی و دکتر حسن محدثی و دکتر نعیمه پورمحمدی  در جایگاه اساتید داور برگزار شد دانشجو حمید طالب از رساله‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

رشد و گسترش علوم تجربی در عصر حاضر موفقیت‌های چشمگیری را در شناخت ما از جهان و انسان ایجاد کرده است. اما تأثیر این رشد و گسترش کمی و کیفی به قلمرو این علوم محدود نمانده، بلکه اندک اندک به پیدایش یک «آگاهی جدید» از کل هستی انجامیده است. عرض اندام جدی این آگاهی جدید که «طبیعت‌گرا»ست، جایگاه دین در شناخت و تبیین جهان، انسان و معرفت را با چالش مواجه ساخته و تکثر آگاهی را موجب شده است. تکثر آگاهی که در اثر رقابت منابع یا روشهای شناخت طبیعی و فراطبیعی پدید آمده به شکلی عمیق بر ویژگی‌های وجودی انسان مدرن همچون آگاهی، «هویت» و «خود»، اثر گذاشته و باعث دوپارگی و گسست در آنها شده است. «بحران معنا»، یا مشکل در آگاهی انسان نسبت به معنای زندگی، حاصل همین تکثر آگاهی و گسست هویت در عصر مدرن است. این پژوهش می‌کوشد بر مبنای چنین تبیینی از بحران معنا به این پرسش پاسخ دهد که «کدام تلقی از عقلانیت می‌تواند، تکثر آگاهی و در نتیجه بحران معنا را به نحوی شایسته حل کند؟».

کلمات کلیدی: تکثر آگاهی، بحران معنا،‌ عقلانیت، مبناگرایی، نامبناگرایی،‌ پسامبناگرایی.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز