دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

اسطوره های حیوانی در ادیان آسیای غربی در دوران باستان با تکیه بر ایران و بین النهرین

 
تاریخ انتشار: 1396/07/08    تعداد بازدید: 575

اسطوره های حیوانی در ادیان آسیای غربی در دوران باستان با تکیه بر ایران و بین النهرین

جلسه دفـاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان اسطوره‌های حیوانی در ادیان آسیای غربی در دوران باستان با تکیه‌بر ایران و بین‌النهرین در گروه ادیان غیر ابراهیمی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده ادیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که عصر دوشنبه 27 شهریور در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر محمدشکری فومشی به‌عنوان استاد راهنما، دکتر مهدی لک زایی، استاد مشاور و دکتر مصطفی فرهودی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو مریم راعی از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

دین و اساطیر هیچ ملتی را نمی‌توان جدا از بافت تاریخی آن دریافت. اساطیر نمایندهٔ پیشینهٔ فرهنگی، عقاید و تفکرات ملل مختلف هستند. رابطهٔ میان انسان و حیوان از یک‌سو و انسان و خدایان از سوی دیگر در اساطیر و رویات کهن از اهمیت خاصی برخوردار بوده و همواره از سوی محققان مورد توجه قرار گرفته است. در میان این افسانه‌ها انواع حیوانات ازجمله چهارپایان، پرندگان، خزندگان و همچنین باشندگان نیمه‌انسان ـ نیمه‌حیوان وجود دارند که متناسب با مناطق جغرافیایی بعضی از آنها اهمیت ویژه‌ای می‌یابند و اساطیر نیز بر پایهٔ نقش و کارکرد آن‌ها شکل می‌گیرند. در برخی مناطق، این جانوران، نه‌تنها در اساطیر، بلکه در مباحث دیگری چون آیین‌های دامداری، کشاورزی، قربانی، جادو، و درمان وارد می‌شوند. در این پایان‌نامه سعی شده است به همه این موارد پرداخته شود.

کلمات کلیدی: اسطوره، حیوان، تابو، دین زرتشتی، ایران باستان، آسیای غربی باستاننظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز