دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

روش شناسی مصباح الظلمات فی تفسیر التورات (مقدمه تحلیلی به همراه تصحیح دیباچه و سه باب نخست سفر پیدایش)

 
تاریخ انتشار: 1398/03/30    تعداد بازدید: 784

روش شناسی مصباح الظلمات فی تفسیر التورات (مقدمه تحلیلی به همراه تصحیح دیباچه و سه باب نخست سفر پیدایش)

جلسه دفـاع از رساله دکتری با عنوان روش شناسی مصباح الظلمات فی تفسیر التورات (مقدمه تحلیلی به همراه تصحیح دیباچه و سه باب نخست سفر پیدایش) در گروه مطالعات تطبیقی ادیان گرایش الاهیات مسیحی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده ادیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که مورخ 25 بهمن در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور دکتر رسول جعفریان به عنوان استاد راهنما، دکتر بونس حمامی لاله زار استاد مشاور و آقایان دکتر مهراب صادق نیا، دکتر حسین متقی و سرکار خانم دکتر فاطمه توفیقی درجایگاه اساتید داور برگزار شد دانشجو حیدر عیوضی از ر‌ساله اش دفاع کرد.

در چکیده این رساله آمده است:

در کتابخانه‌ی آستان قدس رضوی (مشهد) سه نسخه‌ی خطی با عنوان «ترجمه‌ تورات» نگهداری می‌شود، که تا کنون پژوهشی روی آنها انجام نگرفته است. با توجه به اینکه این مجموعه از ابتدا افتادگی دارد و تا انتها نیز به نام نویسنده اشاره‌ای نشده، شناخت مؤلف واقعی آن ناممکن بوده است. 
در این پژوهش، با کشف مقدمه‌ی جدا شده آن در کتابخانه آیت الله گلپایگانی (قم) با عنوان مصباح الظلمات فی تفسیر التورات از یک سو، و تحلیل درون متنی از سوی دیگر، تلاش می‌کنیم بر ابعاد ناشناخته این اثر پرتو افکنیم. بر اساس این مقدمه‌ی نویافته، مؤلفِ این مجموعه، عالم شیعی، زین العابدین بن محمد می‌باشد که در عراق می‌زیسته و این تفسیر را در فاصله سال‌های 1225ـ 1226ق. به درخواست میرزا عیسی قائم مقام فراهانی (د. 1237ق./ 1822م.) برای نایب السلطنه عباس میرزا (د. 1249ق./ 1833م.) که به آشنایی با مضامین تورات عقلاقمند شده بود، نوشته است (M 8 ب).  
بخشِ اول این پژوهش به شخصیت تاریخی زین‌العابدین بن محمد، زمینه‌های اجتماعی ـ دینی گذر از ردیه‌نویسی به تفسیر تورات در برهه‌ای از تاریخ معاصر و نیز شواهد پیوند مقدمه و ذی المقدمه متمرکز است. بخش دوم به مباحثی چون مبانی تفسیری در مصباح الظلمات، روش‌های ـ ابزارهای تفسیر و گونه‌های منابع عبری ـ اسلامی که این اثر را به یک تفسیر قرآنی ـ میدارشی بر اسفار خمسه تبدیل کرده، اختصاص دارد. در بخش سوم، دیباچه نویافته تا باب سوم سفر پیدایش بر اساس نسخه اساس تصحیح شده است. در نهایت، واپسین بخش با مروری بر سیر مباحث به طرح برخی بایسته‌های پژوهشی مرتبط با این تفسیر اختصاص داد.   
کلیدواژه‌ها: ترجمه‌ی فارسی تورات، مصباح الظلمات فی تفسیر التورات، زین‌العابدین بن محمد، مطالعات تطبیقی قرآن و تورات، ردّیه‌نویسی.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز