دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

«شناخت تلمود بابلی در بستر ایرانی آن» برگزار می شود

 
تاریخ انتشار: 1400/02/07    تعداد بازدید: 42

دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب نشست علمی «شناخت تلمود بابلی در بستر ایرانی آن» را برگزار می‌کند

گرایش نسبتا جدید مطالعات ایرانی تلمودی که به شکل تخصصی و جدی از حدود سال ۱۹۹۸ توسط تلمود شناس برجسته "یاکوو المان"  در امریکا پا گرفت، به طور کلی تلمود بابلی -که دایره المعارفی عظیم (63 کتاب حجیم) از فرهنگ و اساطیر و ادبیات و مذهب و فقه و فلسفه و... یهودیان ایرانی دوران ساسانی است- را در بستر دین زرتشتی و فرهنگ و ادبیات ایران ساسانی بررسی می کند. امروزه تنی چند از تلمودشناسانِ عمدتا امریکایی متوجه تاثیر ادبیات زرتشتی (متون پهلوی) بر روایتهای تلمودی شده اند و کار مطالعه تطبیقیِ این دو گروه متن رونق یافته است. اما شوربختانه جای دانشمندان دین­پژوه ایرانی در این حوزه خالیست و امید است با ایجاد این گرایش در دانشگاه­ ها یا پژوهشگاه­ های ایرانی کار مطالعه تطبیقی این متون از زاویه دید دانشمندان ایرانی نیز آغاز شود.

آنچه شاخه پژوهشی مطالعات ایرانی-تلمودی را چشمگیر و منحصر به فرد می­نماید جدید بودن این حوزه پژوهشی و حجم عظیم تلمود بابلی است که همچون کتابخانه ­ای دست نخورده از دوران ساسانی به ما رسیده است، و حتی در غرب نیز (که این گرایش برای نخستین بار پاگرفت) شاخه مطالعات ایرانی- تلمودی به طور مستقل هنوز جایگاه شایسته خود را نیافته است و امید است که این گرایش در ایران -که مادر مطالعات دین زرتشت و مطالعات تشیع و نیز ادبیات فارسی است- پیش از غرب پا بگیرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، نخستین جلسه نشست علمی «شناخت تلمود بابلی در بستر ایرانی آن» روزسه شنبه 7 اردیبهشت  1400 ساعت 18:30 به صورت مجازی برگزار می‌شود.

6 جلسه

هزینه ثبت نام: 300 هزار تومان

50 درصد تخفیف برای دانشجویان دانشگاه ادیان

25 درصد تخفیف برای دانشجویان 

علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت نام و دریافت لینک با شماره 09357842223 یا 02532802610 داخلی 205 تماس بگیرند.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز