دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

نشست علمی «بررسی نسبت دین و قانون در آمریکا» از سوی دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد

 
تاریخ انتشار: 1400/02/09    تعداد بازدید: 15

نشست علمی «بررسی نسبت دین و قانون در آمریکا» از سوی دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد

این نشست علمی به صورت مجازی روز شنبه چهارم اردیبهشت‌ماه 1400 ساعت 18 به صورت مجازی برگزار شد

دکتر زهرا تخشید با بیان این‌که در آمریکا ایالت‌ها زیرمجموعه جمهوری هستند ولی در فدرال‌ها خودشان قوه مقننه و مجریه جدا دارند، افزود: بعد از این‌که مناطق مختلف آمریکا چند بار بین کشورهای اروپایی دست به دست شد، درنهایت بریتانیا با تشکیل ۱۳ مستعمره بر بومیان این کشور مسلط شد و مالیات‌های خیلی زیادی از آنها می‌گرفتند، این‌قدر این مالیات‌ها زیاد شد که مردم شورش کردند. البته محدودیت‌های مذهبی هم یکی از مشکلات آنها بود، زیرا کلیسا برخی موارد اجباری را بر مردم تحمیل می‌کرد.

مدرس دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد آمریکا تصریح کرد: در اثر این شورش، جنگ رخ داد و درنهایت انگلیس عقب‌نشینی کرده و کلونی‌های مستقل ایجاد شدند. این کلونی‌ها تحت عنوان ۱۳ یونین یا ایالت مستقل ایجاد شدند که بعدها با هم متحد شدند و قانون اساسی مشترکی را نوشتند. لذا اولین قانون اساسی در فیلادلفیا نوشته شد و بعد در ایالت‌های دیگر.

تخشید بیان کرد: بعد از تصویب قانون‌های اساسی در آن صحبتی درباره دین نشده بود مگر این قانون که هیچ‌کس اجازه ندارد برای استخدام فردی از او گزینش مذهبی بکند، این در حالی است که پیش از آن یعنی در دوره تسلط انگلیسی‌ها، هر فردی باید تعهد خود را به کلیسا اعلام می‌کرد. لذا متمم‌هایی را به این قانون افزودند که طبق اولین متمم آن، کنگره نباید مذهب رسمی برای کشور تصویب کند و از عمل کردن به مذهب افراد هم نباید جلوگیری کند.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز